top of page
PLANLAMA
TESLİMAT
ADLANDIRMA
FOTOĞRAF ÇEKİMİ GENEL BAKIŞ
EKİPMAN
AYDINLATMA
Tek yemek
Tabak kompozisyonu
Arka plan çekimi
Airbnb_Logo_edited.png

Yemek Fotoğrafçılığı

V 1.0 - 2021.12.01

OCUS LOGO

Yemeksepeti, OCUS topluluğu ile işbirliği yaparak uygulamasını yüksek kaliteli, estetik ve standardize edilmiş fotoğraflarla doldurmayı hedefliyor.

PLANLAMA


PLANLAMA TALİMATLARIFotoğraf çekimi nasıl planlanır

İlk kez planlama yapıyorsanız ve doğru sürecin ne olduğundan emin değilseniz lütfen işletme sahibi ile doğru protokolü takip ettiğinizden olmak için buradaki rehberde yer alan talimatları izleyin. Bu görevi kabul ederek müşterimizin nezdinde OCUS'u temsil edeceksiniz. Kuracağınız ilişkilerde üst düzey bir profesyonellik sergileyeceğinize inanıyoruz. Fotoğraf çekimi için planlanmış bir randevu varsa lütfen bu randevuya uyun ve yalnızca ilgili tarihte müsaitseniz fotoğraf çekimi görevini kabul edin.


Bir fotoğraf çekimi tarihi planlanırken restoran sahibi ile aşağıdaki bilgileri teyit etmeniz gerekir:


 • Restoran, paket ayrıntılarında belirtilen ürün miktarını hazırlayacaktır; bunun mümkün olmadığı durumlarda fotoğrafların doğrulanması sürecinde gecikme olmaması için lütfen görev yorumları üzerinden bizi bilgilendirin.

 • Yemekler gerçek tabaklarda veya çevre dostu tabaklarda sunulur; Plastik tabak kullanılması halinde fotoğraf çekimini iptal etmeniz ve görev sayfasından OCUS'u konuyla ilgili bilgilendirmeniz gerekir.

 • Restoran masaları koyu renkli veya metalik değildir; Aksi takdirde fotoğraf çekimini iptal etmeniz veya bu kılavuza uygun olan kendi arka planınızı getirmeniz gerekir (aşağıda bu konuyla ilgili daha fazla bilgi verilmiştir).

TESLİMATFotoğraflarımı ne zaman ve nasıl yükleyeceğim


Önceliğiniz mükemmel fotoğraflar çekmektir. OCUS, bütün topluluğumuz genelinde tutarlılık sağlamak için post prodüksiyon sürecini kurum içerisinde gerçekleştirmektedir. Lütfen müşterimize en iyi sonuçları verebilmemiz için aşağıdaki gerekliliklere uyun.


 • Fotoğraflarınızın hiçbirinde düzenleme yapmayın (kırpma, düzenleme yok).

 • Dosyalardan meta verileri kaldırmayın.

 • En iyi karelerinizi seçin ve gerekenden daha fazla dosya göndermeyin.

 • Aşağıdaki adlandırma kurallarına uyun (gerekli tüm bilgileri saklamak için fotoğraf çekimi sırasında notlar alın).


Fotoğraf çekimi sırasında herhangi bir durum bu kılavuzlara harfiyen uymanıza engel olursa yükleme işleminizden sonra panelinize bir yorum girerek bizi bu konuda bilgilendirmeniz gerekir.

ADLANDIRMA

Restoranda çekimi yapılacak yemeklerin listesini almak için lütfen OCUS panelinizdeki görev sayfanıza bakın. Ayrıca her yemek adının yanında adlandırma sırasında kullanacağınız bir DishID, yani yemek kodu bulacaksınız.


Lütfen dosyalarınızı bu yapıda yeniden adlandırın:


 • Tekli menü öğeleri için: YemekKodu.jpg

 • Başlık çekimleri için: Header.jpg


Restoran listede bulunmayan bir yemek servis ederse lütfen bu adlandırmayı kullanın: Yemekadı.jpg Dikkat: Lütfen özel karakterler (^"üō) kullanmayın ve sözcüklerin arasına boşluk koymayın.


Örnek:


 • 11596601.jpg

 • header.jpg

 • 250gramcigkofte.jpg (yemeğin listede yer almaması durumunda)


Lütfen dosyalarınızı doğru kategoriye yüklediğinizden emin olun ve ardından yükleme işlemini tamamladığınızda tüm medyaları gönder düğmesine tıklayıp onaylayarak dosyaların tamamını OCUS'a gönderin.


⚠️ Fotoğraflarınızı, fotoğraf çekiminin yapıldığı gün, gece yarısından önce gönderin.

⚠️ Göreviniz doğrulanıncaya kadar RAW dosyalarınızı saklayın

FOTOĞRAF ÇEKİMİ GENEL BAKIŞ

Bu fotoğraf çekimi, Yemeksepeti tarafından belirlenen restoranlara sunulan bir hediyedir.


Görev yerindeki irtibat kişisini aradığınızda bir OCUS fotoğrafçısı olduğunuzu, Yemeksepeti restoran sayfasında kullanılmak üzere ücretsiz ve profesyonel ürün fotoğrafları çekmek için aradığınızı ve fotoğraf çekimi için bir randevu almak istediğinizi söyleyebilirsiniz.


Amacınız, insanların Yemeksepeti platformundan yemek sipariş etmek istemesini sağlayacak çekici fotoğraflar çekmektir.


⚠️ Fotoğraflarınızı daima RAW formatında çekmeyi ancak OCUS platformuna yalnızca JPG dosyaları yüklemeyi unutmayın.


Bize sormak istediğiniz bir soru olursa Yardım Merkezimizi ziyaret etmek için bu sayfanın altındaki bağlantıyı kullanabilirsiniz; size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

EKİPMAN

Camera.png

Tam çerçeve veya APS-C

Genel ayarlar:

ISO 400

WB: 5700 Kz

Lens.png

30-75mm (Tam Çerçeve)

Genel ayarlar:

 • Diyafram: f/8 - f/11 (Tam Çerçeve)

Tripod.png