top of page
PLANLAMA
TESLİMAT
ADLANDIRMA
FOTOĞRAF ÇEKİMİNE GENEL BAKIŞ
EKİPMANLAR
IŞIK
Yemek/ürün fotoğrafları
Yemek kompozisyonu
Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar
Airbnb_Logo_edited.png

Yemek Fotoğrafçılığı Talimatları

V 1.3 - 2023.08.17

OCUS LOGO

Just Eat.dk, küresel çevrimiçi yemek dağıtım pazarı aracılığıyla tüketicileri ve restoranları birbirine bağlamaktadır. Merkezi Amsterdam'da bulunan bu şirket, Ocak 2020'de dünyanın en başarılı yemek dağıtım şirketlerinden ikisi olan Takeaway.com (2000'de Hollanda'da kuruldu) ve Just Eat (2001'de Danimarka'da kuruldu) birleştirilerek kuruldu. Just Eat.dk, müşteri memnuniyetini arttırmak için anlaşmalı olduğu restoranlardan her yemeğin fotoğrafını temin etmeye çalışıyor.
Amacınız, müşterilerin ne sipariş ettiklerini anlamalarına ve genel olarak daha iyi bir deneyim yaşamalarına yardımcı olarak onları daha memnun etmek.

PLANLAMA

Aynı restoranda birden fazla müşteri için bulunmanız durumunda, lütfen aynı fotoğrafları farklı müşteriler için kullanamayacağınızı ve her müşteri için farklı fotoğraflar çekmeniz gerektiğini unutmayın.


Yemek/Ürün fotoğrafı 4:3 ve 1:1 en boy oranlarında kırpılacaktır. 1:1 oranındaki yemeğin post-prodüksiyonda kırpılmamasını için orijinal fotoğrafta yeterli negatif alan bulunduğunuzdan dan emin olun.


Fotoğraf çekimi nasıl planlanır


İlk kez planlama yapıyorsanız ve sürecin doğruluğundan emin değilseniz, işletme sahibiyle doğru protokolü takip ettiğinizden emin olmak için lütfen aşağıdaki talimatları izleyin.

Bu görevi kabul ederek müşterimizin nezdinde OCUS'u temsil edeceksiniz. Kuracağınız ilişkilerde üst düzey bir profesyonellik sergileyeceğinize inanıyoruz. Randevu tarihi yetkili kişi tarafından belirlendi. Lütfen yeniden randevu almayın ve belirtilen gün ve saatte doğrudan randevuya gelin. Yetkili kişi sizi bekliyor olacak.


⚠️ Görevlerin hepsi aynı değildir. Lütfen OCUS platformundan çekmeniz gereken görsel sayısını kontrol edin ve işletme sahibiyle hazırlamaları gereken yemek sayısını önceden teyit edin.


⚠️ Görev açıklamasında verilen menü bağlantısına bakın ve sadece restoranın menüsünde mevcut olan yemeklerin fotoğraflarını çekin.


TESLİMAT

Görsellerimi ne zaman ve nasıl yükleyeceğim


Önceliğiniz mükemmel fotoğraflar çekmektir. OCUS, bütün topluluğumuz genelinde tutarlılık sağlamak için post prodüksiyon sürecini kurum içerisinde gerçekleştirmektedir. Lütfen müşterimize en iyi sonuçları verebilmemiz için aşağıdaki gerekliliklere uyun.


 • Fotoğraflarınızın hiçbirinde düzenleme yapmayın (kırpma, düzenleme, modifiye).

 • Dosyalardan meta verileri kaldırmayın.

 • En iyi karelerinizi seçin ve gerekenden daha fazla dosya göndermeyin.

 • Aşağıdaki adlandırma kurallarına uyun (gerekli tüm bilgileri saklamak için fotoğraf çekimi sırasında notlar alın).


⚠️ Fotoğraf çekimi sırasında bu yönergelere tam olarak uymanıza engel olan bir durum varsa, fotoğrafı yükledikten sonra kontrol panelinizde bir yorumla bunu bize bildirin.

ADLANDIRMA

Dosya adlandırımalarının doğruluğundan emin olmak için görev sayfasında görünen işletme menüsü bağlantısına bakın. Fotoğraf çekimi sırasında bu bağlantıyı açarak sahadaki kişiyle yemek isimlerini doğrulayın. Fotoğrafını çektiğiniz ürünler Just Eat.dk uygulamasında bulunan ürünlerle birebir aynı olmalıdır; aksi takdirde göreviniz onaylanmaz.


Lütfen dosyalarınızı yeniden adlandırırken bu yapıyı takip edin:


 • Yemek/ürün fotoğrafları için: Yemek_ismi.jpg

 • Yemek kompozisyonu için: Hero.jpg


Örnekler:


 • Cheseburger_ve_patates_kızartması.jpg

 • Hero.jpg


Lütfen dosyalarınızı doğru kategoriye yüklediğinizden emin olun ve yükleme işlemini tamamladıktan sonra dosyaları OCUS'a göndermek için ""Tüm medyayı gönder"" seçeneğine tıklayıp onaylayın.


⚠️ Fotoğraflarınızı, fotoğraf çekiminin yapıldığı gün gece yarısından önce gönderin.

⚠️ Göreviniz onaylanıncaya kadar RAW dosyalarınızı saklayın.
FOTOĞRAF ÇEKİMİNE GENEL BAKIŞ

Amacınız çekici fotoğraflar çekerek insanların Just Eat.dk platformundan yemek sipariş etmek istemesini sağlamaktır.


⚠️ Fotoğraflarınızı daima RAW formatında çekmeyi unutmayın, ancak OCUS platformuna yalnızca JPG dosyaları yükleyin. Bize sormak istediğiniz sorularınız için Yardım Merkezimizi ziyaret etmek üzere bu sayfanın altındaki bağlantıyı kullanabilirsiniz; size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
EKİPMANLAR

Camera.png

Full frame veya APS-C


Genel ayarlar:

 • ISO: 400 maksimum

 • BA: 5700 K

Lens.png

35-90mm (full frame)


Genel ayarlar:

 • Diyafram açıklığı: f/8 - f/11

Tripod.png